Historie města Moravský Krumlov

Zdejší region byl osídlen již v období paleolitu. Dalo by se říci,že zdejší archeologické nálezy patří k nejbohatším na jižní Moravě. Oblast Moravskokrumlovska byla osídlena i ve středověku, což potvrzují nálezy artefaktů ze 13. století.  První písemný zápis v kronikách pochází z roku 1289, ovšem s největší pravděpodobností bylo město založeno Přemyslem Otakarem II. Název města pochází od německého výrazu „krumm“, což znamená v překladu „křivý“. Patrně je odvozeno od meandrující řeky Rokytné, která tudy protéká. Přívlastek „Moravský“ město získalo  až v 17. století, aby byl rozlišen Krumlov mezi tím Českým a Moravským.

 

V místě dnešního zámku stával ve 13. století  hrad.Byl majetkem pánů z Obřan a později přešel pod vládu českého panovníka Jana Lucemburského, který dal hrad do zástavy pánům z Lipé. Tento velmi významný šlechtický rod na našem území spravoval hrad až do roku 1368, od nich hrad i s celým městem odkoupili páni z Kravař, kteří jej v roce 1437 postoupili zpět pánům z Lipé. Ti jej vlastnili až do roku 1622, který jako pobělohorská éra znamenal zkázu mnoha historickým objektům a šlechtickýmrodům. Za pánů z Lipé byl hrad významně přestavěn na honosné renesanční zámecké sídlo s arkádovým nádvořím a třemi podlažími podle italského architekta Leonarda Gara di Bisono. Poslední majitel Pertold Bohobud z Lipé však vedl rozmařilý život a veškeré jeho panství zadlužil. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti a jeho majetek byl zkonfiskován, trest smrti mu byl však poté prominut a nakonec v exilu v Uherské Skalici ve stáří zemřel sice jako žebrák, ale přirozenou smrtí. Následující třicetiletá válka přinesla Moravskému Krulmovu zkázu. Město bylo vylidněno, vypáleno a pobořeno. Půl roku jej drancovala švédská vojska a několik desetiletí po válce zychvátil město požár, který téměř celé město zpustošil znovu.

Krumlovský zámek a veškeré zkofiskované panství zakoupil od císařské komory Gundakar z Lichtenštejna a císař Ferdinand II jim potvrdil jejich panství za dědičné knížectví. Lichtenštejnové tak byli vlastníky panství až do roku 1908, zavedli sice v okolí úřední jazyk němčinu, ale pomohli rozvoji řemesel a byli dobrými hospodáři na svém panství. Modernizovali obytné prostory zámku, nechali vystavět zámeckou kapli sv. Floriána, nechali zrekonstruovat farní kostel Všech Svatých a klášterní kostel v Moravském Krumlově. Založili také rozsáhlý zámecký park,který je ozdobou zdejšího města dodnes.  Rod Lichtenštejnů své panství prodal v roce 1908 spřízněnému rodu Kinských, kteří byli vlastníky panství až do roku 1945.

Moravský Krumlov také pamatuje válečná střetnutí. 23. listopadu 1805 navštívil zámek v Moravském Krumlově Napoleon Bonaparte, který tudy táhl ke Slavkovu. Tábořilo tu v té době 10 tisíc francouzských vojáků. V letech 1866-67 vtrhla do města pruská vojska v průběhu Prusko-Rakouské války, která byla důležitým mezníkem při vzniku Rakouska-Uherska. Důsledky této války také přinesly nastávající útlak slovanských národů na území Čech a Moravy.

Na samém konci II. světové války bylo celé město masivně bombardováno Rudou armádou a bylo zničeno nebo zasaženo na 380 domů. Na zámku pak po válce sídlily úřady, jejichž budovy byly zničeny při bombardování, byla tu také zřízena kasárna vojákůů českoclovenské armády. Do roku 1963 tu působil národní podnik Konekta, který tu vyráběl zahradní nábytek, později zámek sloužil jako odborné učiliště a internát Železničního stavitelství, které fungovalo až do roku 1991. V roce 1992 získala za symbolickou 1 korunu zámek akciová společnost Zámek, která tu nedokončola stavebně historický průzkum a zmizela i s půjčkami od bank. V roce 2004 byl zámek prodán v dražbě a novým vlastníkem se stala Incheba Bratislava. Zámek pochopitelně dnes není veřejnosti přístupný.

Turistický magazín